NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 25. 03. 2018 r.

Przed nami najważniejszy Tydzień Roku – WIELKI TYDZIEŃ. Przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku, bowiem te święte dni przypominają i uobecniają w liturgii najważniejsze wydarzenie zbawcze.
Świętowanie PASCHY – WIELKANOCY zaczyna się w Wielki Czwartek – Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Chciejmy zatem tak pokierować swoimi zajęciami, aby większość spraw dotyczących świątecznego stołu i prac domowych zostało wykonanych do czasu Wielkoczwartkowej Mszy św. wieczornej.
Już dzisiaj pomyślmy o czasie na medytację Męki Zbawiciela, na odprawienie Drogi Krzyżowej, Adorację.

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa. Na wszystkich Mszach Św. poświęcenie palm. Msza św. z procesją wokół Kościoła o godz. 12.00 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Krzysztofa Zadarko. Po tej Mszy św. tradycyjny konkurs palm.

2. Z inicjatywy Papieża Jana Pawła II od 1986 r. w Niedzielę Palmową przeżywamy organizowane na poziomie diecezji Światowe Dni Młodzieży. Tegoroczne, 33-cie obchody są pod hasłem „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Diecezjalnym świętom młodych towarzyszy orędzie Ojca Świętego Franciszka. Pamiętajmy o młodych w naszych modlitwach.

3. Dzisiaj o godz. 17.00 ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.

4. Ze względu na Niedzielę Palmową, obchody liturgicznie przydającej dzisiaj Uroczystości Zwiastowania Pańskiego zostają w tym roku przeniesione na 9 kwietnia. Mimo to, dzisiaj rozpoczyna się w naszej parafii modlitewna Krucjata w obronie dzieci poczętych.

5. W dzisiejszą niedzielę Wspólnota osób niepełnosprawnych „Wiara i Światło” rozprowadza własnoręcznie wykonane palmy. Nabycie ich jest materialnym wsparciem letniego wyjazdu tej wspólnoty. Bóg zapłać!

6. Od Wielkiego Czwartku – nie ma Mszy św. rannych aż do Wielkiej Niedzieli.

7. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna: w Wielki Poniedziałek i w Wielka Środę w godz. 16.00 – 17.30. W Wielką Sobotę – nieczynna!

8. Nabożeństwa Świętego Triduum Paschalnego – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku Wielkiej Soboty – w naszym kościele będą odprawiane o godz. 19.00.

9. WIELKI CZWARTEK – Dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

10. WIELKI PIĄTEK – o godz. 15.00 (godzina Konania Pana Jezusa na Krzyżu) w naszym kościele – DROGA KRZYŻOWA dla wszystkich.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Powstrzymujemy się od spożywania nie tylko pokarmów mięsnych, ale także zdecydowanie ograniczamy ilość spożywanego posiłku. W tym dniu rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęcie – 15 min. przed wieczornym nabożeństwem.

11. WIELKA SOBOTA – Święcenie pokarmów w kościele w godz. 10.00 – 15.00 z częstotliwością co pół godziny. Ta okoliczność będzie stwarzała nam okazję do osobistej modlitwy i Adoracji Pana Jezusa. Pamiętajmy o tym i przypominajmy swoim dzieciom.

Święcenie pokarmów na Osiedlu Gładyszewo w Wielką Sobotę o godz. 12.00 przy posesji Państwa Czebreszuk.

W Wielką Sobotę na wieczorną liturgię przynosimy świece od Chrztu św., I Komunii św. W tym dniu podczas liturgii odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne.

Porządek Adoracji Pana Jezusa w Grobie – dla dzieci, młodzieży, Wspólnot i Grup modlitewnych – w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę będzie podany dzieciom i młodzieży w szkołach oraz wywieszony w przedsionkach Kościoła.

12. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na liturgię Ciemnej Jutrzni o godz. 7.00 rano w miejscach adoracji.

13. WIELKA NIEDZIELA – Czuwanie rozpoczniemy o godz. 5.00 rano. O godz. 6.00 – Procesja Rezurekcyjna, a po niej uroczysta Msza św. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 a pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym.

14. Duszpasterstwo Akademickie ogłasza, że w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Mszy św. o godz. 19.00 w kościele akademickim.

15. We wtorek (27 marca) Msza św. w intencji Apostolatu Maryjnego, a po Mszy św. spotkanie formacyjne.

16. Odwiedziny chorych na Święta z okazją do spowiedzi św. będą w Wielki Piątek w godzinach przedpołudniowych.

17. Rodzice Ministrantów proszeni są o pomoc w przygotowaniu Ciemnicy w środę po Mszy św. o godz. 18.00. Prosi Ks. Grzegorz. Natomiast zbiórka ministrantów w Wielki Czwartek o godz. 10.00

18. Również w środę po wieczornej Mszy św. rozpocznie się przygotowanie Grobu Pańskiego. W tym roku jest za nie odpowiedzialny Ks. Dariusz, który zaprasza Wspólnotę Domowego Kościoła, Odnowę w Duchu Świętym, oraz chętnych do pomocy w wykonaniu tego dzieła.

19. Składamy serdeczne podziękowanie Dyrekcji, Katechetom i Nauczycielom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Ceglanej (Mechanik) i za dużą pomoc w organizacji i sprawnym przeprowadzeniu rekolekcji wielkopostnych dla uczniów tej placówki. Bóg zapłać!

20. Jutro (26 marca) w godzinach od 9.00 do 15.00 na Placu Zwycięstwa będzie można zgłosić się na bezpłatne badanie słuchu.

21. Wszystkim Ofiarodawcom, którzy składają celowe środki na rzecz pokrycia kosztów budowy i instalacji ogrzewania w naszym kościele, składamy serdeczne podziękowanie: Bóg zapłać! Od ostatniej niedzieli złożono ofiary łącznie 850.zł. Ofiary można składać także za pośrednictwem banku przy ul. Wyspiańskiego.

Numer konta parafialnego: Bank PeKaO SA II Oddział w Pile:
70 1240 1705 1111 0000 1900 1726

22. Caritas naszej parafii serdecznie dziękuje wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i portfele w czasie piątkowej i sobotniej zbiórki żywności w sklepach: LEWIATAN I INTERMARCHE.
Wydawanie paczek świątecznych odbędzie się jutro tj. w poniedziałek od godz. 15:30.
Osobne podziękowanie składamy ks. Grzegorzowi z Kręgami Rodzin i ks. Pawłowi z młodzieżą za pomoc w organizacji transportu towaru (darów).

23. Składamy serdeczne podziękowanie tym, którzy wczoraj sprzątali nasz Kościół
i Kaplicę, przygotowując do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą środę (wyjątkowo)
na godz. 14.00 zapraszamy do gruntownego sprzątania Kościoła i Kaplicy na Święta, tak jak należy sprzątać dom na Święta. W tym celu zapraszamy mieszkańców domów przy
u. Staffa, Reja, Norwida, Słowackiego nry od 1 do 33 (domki). Nadto prosimy każdego kto tylko może i ma dobrą wolę o pomoc w sprzątaniu.

24. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „Droga”, „Nasza Arka”, watykańskie „L’Osservatore Romano”.

25. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności pan Bóg odwołał: śp. Erharda Jana Kontek;, śp. Zygmunta Kowalskiego; śp. zmarłego tragicznie Pawła Przybylskiego, lat 20. Polećmy Zmarłych Bożemu Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek…

Piła, 25 marca 2018 r. Ks. Stanisław Oracz – proboszcz