IV NIEDZIELA ADWENTU – 23.12.2018r.

1. Dziś przypada IV Niedziela Adwentu. Pamiętajmy o tym, aby pośród zakupów i porządków przedświątecznych, nie zapomnieć o przygotowaniach duchowych (np. poprzez spowiedź) do przyjęcia Nowonarodzonego Jezusa.

2. W związku z niedawną tragedią w kopalni w Karwinie, gdzie zginęło 12 polskich górników, Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w porozumieniu z Panem Premierem ogłosił dzisiejszą niedzielę Dniem Żałoby Narodowej. Pamiętajmy w modlitwach o zmarłych tragicznie górnikach oraz o ich rodzinach.

3. Jutro (24 grudnia) przypada Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Zachęcamy w tym dniu do wstrzymania się od pokarmów mięsnych, a także do chrześcijańskiego przeżywania wieczerzy wigilijnej, którą tradycyjnie zaczyna się od odczytania Ewangelii o Narodzeniu Pańskim wg św. Łukasza. Po odśpiewaniu kolędy i krótkiej modlitwie, składamy sobie życzenia łamiąc się poświęconym opłatkiem. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 18.00.

Msze święte tzw. „pasterskie” będą odprawiane o godz. 22.00 i o godz. 24.00.

Msza święta o godz. 22.00 będzie transmitowana na żywo przez regionalną Telewizję Asta z myślą o ludziach chorych i starszych, nie mogących przyjść do kościoła.

Bardzo prosimy, tak zaplanujmy wigilijny wieczór i noc, aby móc osobiście uczestniczyć w jedynej w roku Pasterce.

4. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) nie ma Mszy św. o godz. 7.00 rano i o godz. 19.00 w kościele akademickim.

5. W drugi dzień Świąt (26 grudnia – Święto św. Szczepana Męczennika) – odprawiamy Msze święte w porządku niedzielnym. W tym dniu swoimi modlitwami i ofiarami wspieramy KUL i kształcenie w diecezji.

6. 27 grudnia (czwartek) – Święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty – jednego z Patronów naszego Miasta Piły.

7. 28 grudnia (piątek) – Święto św. Młodzianków, Męczenników.

8. W przyszłą niedzielę 30 grudnia przypada Święto Świętej Rodziny. W tym dniu Odpust w Parafii św. Rodziny. Suma odpustowa o godz. 11.00.

Wspólnota Domowego Kościoła zaprasza w tym dniu na Mszę o godz. 12.00, podczas której przygotowała dla wszystkich małżeństw Obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

9. Wspólne spotkanie opłatkowe dla Wspólnoty Emmanuel i Apostolatu Maryjnego odbędzie się w czwartek 27 grudnia bezpośrednio po Mszy św. wieczornej w refektarzu na plebanii.

10. W piątek (28.12) rozpoczynamy Wizytę Duszpasterską – Kolędę – Plan Kolędy podamy w najbliższym czasie.

11. Spotkanie opłatkowe dla ministrantów, lektorów i rodziców odbędzie się w niedzielę 30 grudnia o godz. 16.00.

12. Jak co, roku, nasze domy odwiedzą Kolędnicy misyjni. Celem kolędowania jest wsparcie duchowe i materialne dzieci z ubogich miejsc świata. Tegoroczna pomoc trafi do dzieci z Rwandy i Burundi, które z powodu odrzucenia narażone są na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Trafiając na ulicę, stają się ofiarami handlu, niewolnictwa i przestępczości. Domy parafian odwiedzane będą 3, 4, 7, 9 stycznia. Osoby, które pragną przyjąć Kolędników prosimy o pobieranie zaproszeń w zakrystii. Zaproszenia prosimy oddać do zakrystii najpóźniej do II dnia świąt (środa) 26 grudnia 2018 r.

13. Caritas Parafialna składa serdeczne podziękowanie rodzicom, uczniom oraz wychowawczyniom kl. Ia, Ic, IIb, IIc, IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 6 za przygotowanie paczkek dla Seniorów. Bóg zapłać!

14. Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie Kościoła i Kaplicy do Uroczystości Bożego Narodzenia składamy serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać!

Dziękujemy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Nadleśnictwu Zdrojowa Góra z Panem Nadleśniczym Adamem Standio na czele za piękne choinki do naszego kościoła oraz za wystrój szopki bożonarodzeniowej, którym kierowała Pani Anna Kauka z leśnikami z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Firmie Goliat – Właścicielom, Państwu Ewie i Januszowi Polaszkom za dekoracje Bożonarodzeniowe w Kościele.

Panu Stanisławowi Dąbkowi – Dyrektorowi Regionalnego Centrum Kultury za użyczenie reflektorów do szopki betlejemskiej.

Pani Barbarze Jarockiej za uszycie strojów Maryi i Józefa do tegorocznej szopki Bożonarodzeniowej.

Panu Piotrowi – konserwatorowi, Panu Zbigniewowi Szopińskiemu – elektrykowi, Panu Marianowi Klepackiemu, oraz innym Panom dziękujemy za wydatną pomoc w przygotowaniu kościoła do Świąt (ustawianie choinek itp.).

Rodzinom z Domowego Kościoła wraz z dziećmi i młodzieży za pomoc w dekorowaniu kościoła; Ks. Dariuszowi odpowiedzialnemu za całość świątecznego wystroju kościoła.

15. Wszystkim ludziom dobrej woli za gruntowne sprzątanie Kościoła i innym Parafianom, którzy odpowiedzieli na nasz apel.

Wielkie podziękowania Siostrze Zofii i Pani Ewie z Caritasu za dekoracje kwiatowe ołtarzy.

Panu Andrzejowi – Zakrystianinowi za wieloraką pomoc przy przygotowaniach do Świąt.

16. W najbliższą sobotę (29 grudnia) na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców domów
przy ul. Medyczna 11 c.

17. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest pdwójny świąteczny „Gościa Niedzielnego” (132 s., cena 8 zł), „Mały Gość Niedzielny” i watykańskie L’Osservatore Romano”. Jest także specjalny świąteczny numer parafialnej „Wspomożycielki” (cena 2 zł), a w niej m.in. najnowsze aktualności, Boże Narodzenie oczami naszych małych parafian, o przyjęciu sutanny przez naszego Kleryka Mariusza, tradycje Bożego Narodzenia. W zakrystii można zaopatrzyć się w poświęcone opłatki, sianko na stół wigilijny, a także w piękny, ścienny Kalendarz diecezjalny w cenie 10 zł.

18. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Sabinę Andrysiewicz, śp. Wojciecha Kołodziej; śp. Teresę Filoda-Furdal; śp. Helenę Bielaszewicz, śp. Genowefę Raszewską, której pogrzeb odbędzie się w czwartek (27 grudnia): Msza św. o godz. 12.00, na cmentarzu o 13.00, śp. Marię Maziec – Mamę Ks. Romana, której pogrzeb odbył się w sobotę w Sławnie. Zmarłych (szczególnie górników, którzy zginęli ostatnio podczas pracy w kopalni) polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Piła, 23 grudnia 2018 r.                         Ks. Stanisław Oracz – proboszcz