VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 3.03.2019r.

1. W bieżącym tygodniu zakończymy okres karnawału. W Środę Popielcową posypaniem głowy popiołem wchodzimy w szczególny okres liturgiczny – Wielki Post.

Jest to czas głębokiej refleksji, a także zmiany życia poprzez wewnętrzną przemianę serca. Pomocą w podjęciu wewnętrznego wysiłku będą nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, nasze uczestnictwo w Rekolekcjach Wielkopostnych oraz bardzo konkretne, nasze osobiste postanowienia.

2. Najbliższa środa to Środa Popielcowa. Obowiązuje post ścisły.

Powstrzymujemy się nie tylko od pokarmów mięsnych, ale też ograniczamy ilość spożywanego posiłku. W tym dniu nie możemy korzystać z dyspensy, nawet jeśli korzystamy ze zbiorowego żywienia. Zachowując post, w tym duchu wyrzeczenia i ofiary wychowujmy także nasze dzieci.

3. Msze święte w Środę Popielcową odprawiamy o godz. 6.30, 7.30, 9.00, 16.30 (z myślą o dzieciach), i 18.00 – wszystkie z kazaniem i posypanie głowy popiołem. W tym dniu rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

4. W dzisiejszą niedzielę (3.03.) o g. 11.00 w Kościele św. Rodziny zostanie odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców miasta w 506 rocznicę nadania praw miejskich Pile.

5. Także dzisiaj w naszym kościele po Mszy św. o godz. 15.00 próba liturgiczna dla kandydatów do bierzmowania z I klas ponadgimnazjalnych.

6. We wtorek o godz. 18.45 w kościele spotkanie dla młodzieży z I klas ponadgimnazjalnych, przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

7. W nadchodzącym tygodniu przypada: I czwartek miesiąca – modlimy się o nowe i święte powołania. Na Mszę św. o 18:00 zapraszamy Służbę Liturgiczną Ołtarza wraz z Rodzicami oraz Rodzinę Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego. Zbiórka dla ministrantów i lektorów odbędzie się w sobotę (9.03.) o godz. 10.30 w salce obok przedszkola odbędzie się.

8. W piątek rozpoczynamy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej:
– dla dorosłych: o godz. 9.00 i 17.15.
– dla dzieci o godz. 16.30
– dla młodzieży szkoły podstawowej i gimnazjum, szkół średnich i akademickiej o godz. 19.00 – w kościele akademickim (nabożeństwo prowadzi młodzież oazowa)

9. Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 – dla wszystkich. Kazania pasyjne będzie głosił ks. Gracjan. Motywem przewodnim tegorocznych kazań będzie tematyka siedmiu grzechów głównych.

10. Uczestnicząc w nabożeństwach pasyjnych, możemy uzyskać odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami.

11. Ofiary zbierane na tacę w czasie Gorzkich Żali, zwyczajem lat ubiegłych są przeznaczone na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego.

12. Parafia Świętej Rodziny zaprasza na Wielkopostny Koncert Organowy: „Wielkopostne zamyślenie”, który odbędzie się 9 marca (sobota) o godz. 19.00. Koncert organowy promuje płytę nagraną na wyremontowanych organach w Kościele Świętej Rodziny w Pile. Zapraszamy.

13. W dzisiejszą niedzielę tj. 3 marca odbywa się w naszej parafii akcja charytatywna „Wyślij pączka do Afryki”. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego sprzedawać będą pączki – cena 2 zł. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na posiłki dla osieroconych dzieci z Afryki. Akcja przeprowadzona zostanie po Mszach św. na godz. 9:00, 10:30, 12:00. Przyłączmy się do tego daru serca dla potrzebujących!

14. Składamy serdeczne podziękowanie „Bóg zapłać” za dzisiejsze ofiary do puszki na rzecz pokrycia naszych zobowiązań wobec Koszalińskiego Seminarium Duchownego.

15. Na prośbę Centrali Apostolatu Maryjnego w Polsce – także w naszej Parafii zbierane są zniszczone różańce, z których już nie korzystamy. Prosimy o przynoszenie ich do zakrystii.

16. W miesiącu marcu po Mszach św. przy wyjściu z kościoła członkowie Apostolatu Maryjnego zapisywać będą chętne osoby pragnące uczestniczyć w modlitewnym dziele Krucjaty Modlitwy w obronie dzieci poczętych. Do krucjaty może przystąpić każdy, kto przez dowolną modlitwę i jedną dziesiątkę różańca chce swoją codzienną modlitwą otoczyć nienarodzone dzieci.

17. Przypominamy, że do końca marca trwają zapisy młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania – dotyczy to młodzieży z obecnych klas 7 SP.

18. Parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile – Motylewie organizuje pielgrzymkę autokarową, na trasie której znajduje się Częstochowa, Kraków (zwiedzanie z przewodnikiem), Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice i Zakopane (z wyjazdem w Pieniny na spływ Dunajcem). Termin: 1 – 5 kwietnia 2019 r. Koszt: 650 zł. Plan w załączniku. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisy u Ks. Proboszcza Parafii w Motylewie.

19. Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które przygotowywały kościół i kaplicę do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą sobotę (9.03.) na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców domów przy ul. Wojska Polskiego 35 c.

20. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny, a także Mały Gość Niedzielny, Arka, Droga, watykańskie L’Osservatore Romano. Zachęcamy do lektury.

21. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Stanisława Binieckiego. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Piła, 3 marca 2019 r. Ks. Stanisław Oracz – proboszcz