NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 14. 04. 2019 r.

Przed nami najważniejszy Tydzień Roku – WIELKI TYDZIEŃ. Przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku, bowiem te święte dni przypominają i uobecniają w liturgii najważniejsze wydarzenie zbawcze.
Świętowanie PASCHY – WIELKANOCY zaczyna się w Wielki Czwartek – Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Chciejmy zatem tak pokierować swoimi zajęciami, aby większość spraw dotyczących świątecznego stołu i prac domowych zostało wykonanych do czasu Wielkoczwartkowej Mszy św. wieczornej.
Już dzisiaj pomyślmy o czasie na medytację Męki Zbawiciela, na odprawienie Drogi Krzyżowej, Adorację.

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa. Na wszystkich Mszach Św. poświęcenie palm. Msza św. z procesją wokół Kościoła o godz. 12.00. Po tej Mszy św. tradycyjny konkurs palm.

2. Z inicjatywy Papieża Jana Pawła II od 1986 r. w Niedzielę Palmową przeżywamy organizowane na poziomie diecezji Światowe Dni Młodzieży. Tegoroczne, 34-rte obchody są pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Słowa Twego”. Jest to kontynuacja ŚDM w Panamie. Diecezjalnym świętom młodych towarzyszy orędzie Ojca Świętego Franciszka. Pamiętajmy o młodych w naszych modlitwach.

3. Dzisiaj o godz. 17.00 ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.

4. W dzisiejszą niedzielę Wspólnota osób niepełnosprawnych „Wiara i Światło” rozprowadza własnoręcznie wykonane palmy. Nabycie ich jest materialnym wsparciem letniego wyjazdu tej wspólnoty. Bóg zapłać!

5. Od Wielkiego Czwartku – nie ma Mszy św. rannych aż do Wielkiej Niedzieli.

6. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna: w Wielki Poniedziałek i w Wielka Środę w godz. 16.00 – 17.30. W Wielką Sobotę – nieczynna!

7. Nabożeństwa Świętego Triduum Paschalnego – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku Wielkiej Soboty – w naszym kościele będą odprawiane o godz. 19.00.

8. WIELKI CZWARTEK – Dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

9. WIELKI PIĄTEK – o godz. 15.00 (godzina Konania Pana Jezusa na Krzyżu) w naszym kościele – DROGA KRZYŻOWA dla wszystkich.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Powstrzymujemy się od spożywania nie tylko pokarmów mięsnych, ale także zdecydowanie ograniczamy ilość spożywanego posiłku. W tym dniu rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęcie – 15 min. przed wieczornym nabożeństwem.

10. WIELKA SOBOTA – Święcenie pokarmów w kościele w godz. 10.00 – 15.00 z częstotliwością co pół godziny. Ta okoliczność będzie stwarzała nam okazję do osobistej modlitwy i Adoracji Pana Jezusa. Pamiętajmy o tym i przypominajmy swoim dzieciom.

Święcenie pokarmów na Osiedlu Gładyszewo w Wielką Sobotę o godz. 12.00 przy posesji Państwa Czebreszuk.

W Wielką Sobotę na wieczorną liturgię przynosimy świece od Chrztu św., I Komunii św. W tym dniu podczas liturgii odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne.

Porządek Adoracji Pana Jezusa w Grobie – dla dzieci, młodzieży, Wspólnot i Grup modlitewnych – w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wywieszony w przedsionkach Kościoła.

11. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na liturgię Ciemnej Jutrzni o godz. 7.00 rano w miejscach adoracji.

12. WIELKA NIEDZIELA – Czuwanie rozpoczniemy o godz. 5.00 rano. O godz. 6.00 – Procesja Rezurekcyjna, a po niej uroczysta Msza św. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00 a pozostałe Msze św. w porządku niedzielnym.

13. Duszpasterstwo Akademickie ogłasza, że w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Mszy św. o godz. 19.00 w kościele akademickim.

14. Duszpasterstwo Akademickie działające przy naszej parafii zaprasza na pierwsze spotkanie młodych dorosłych 25+ pod tytułem „Widziałem Cię”, które odbędzie się w najbliższą środę 17.04.2019 w Sanktuarium MB Bolesnej w Skrzatuszu. Spotkanie będzie miało charakter cykliczny i będzie odbywało się w każdą 3 środę miesiąca. Wszystkich młodych, którzy szukają drogi swojego powołania w świecie lub wspólnoty wiary zapraszamy.

15. Rodzice Ministrantów proszeni są o pomoc w przygotowaniu Ciemnicy w środę po Mszy św. o godz. 18.00. Prosi Ks. Gracjan. Natomiast zbiórka ministrantów w Wielki Czwartek o godz. 12.00.

16. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym informuje, że następne spotkanie Seminarium Odnowy Wiary odbędzie się czwartek po Wielkanocy, jak zwykle po Mszy świętej wieczornej.

17. 43 – osobowa grupa dzieci z naszej Parafii ze Szkół Podstawowych nr 6 i nr 7 przeżyła razem z rodzicami i katechetami wczoraj swój wyjazd na przedstawienie Męki Pańskiej w Górce Klasztornej, chcąc tym samym duchowo przygotować się do Wielkiego Tygodnia.

26. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na rzecz pokrycia kosztów montażu okien fasadowych chroniących witraże w naszym kościele. Od ostatniej niedzieli złożono na ten cel 950 zł. Składane ofiary prosimy opisać adresem zamieszkania darczyńców. Za zrozumienie i pomoc w tym względzie z góry składamy serdeczne Bóg zapłać! Ofiary można składać także za pośrednictwem banku przy ul. Wyspiańskiego:

Numer konta parafialnego: Bank PeKaO SA II Oddział w Pile:
70 1240 1705 1111 0000 1900 1726

18. Składamy serdeczne podziękowanie tym, którzy wczoraj sprzątali nasz Kościół i Kaplicę, przygotowując do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą środę (wyjątkowo) na godz. 14.00 zapraszamy do gruntownego sprzątania Kościoła i Kaplicy na Święta, tak jak należy sprzątać dom na Święta. W tym celu zapraszamy mieszkańców domów przy ul. Mickiewicza 97 i 99 Nadto prosimy każdego kto tylko może i ma dobrą wolę o pomoc w sprzątaniu Domu Bożego na Święta.

19. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny (w nim polecamy m.in. wyjaśnienie symboliki Triduum dzień po dniu), a także Mały Gość Niedzielny, Arka, watykańskie L’Osservatore Romano. Jest do nabycia również najnowszy numer parafialnej „Wspomożycielki” (w cenie: 2 zł), a w nim m.in. obszerna relacja z wizytacji biskupiej (w tym z bierzmowania), a także wywiad z Ks. Adamem Paziem – naszym rekolekcjonistą oraz wywiad z szefem firmy montującej okna fasadowe w naszej świątyni. Zachęcamy do lektury.

20. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. + Czesławę Janużyk, + Stanisława Strojek, + Stanisława Siebyła. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Piła, 14 kwietnia 2019 r.                                Ks. Stanisław Oracz – proboszcz