VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.02.2020 r.


1. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 12.00 w kaplicy św. Maksymiliana konferencja Ks. Proboszcza dla rodziców dzieci przygotowujących się w naszej parafii do Pierwszej Komunii świętej. W tym samym czasie dzieci mają katechezę parafialną w kościele z Paniami Katechetkami. Dzisiaj nie ma także Mszy akademickiej w Kaplicy Dobrego Pasterza o godz.19:00.

2. Jutro ostatni dzień wizyt duszpasterskich – „Kolęda uzupełniająca”. Prosimy do zgłaszania chęci przyjęcia wizyty kapłana. Od jutra wraca przed kolędowy czas funkcjonowania kancelarii parafialnej (według stałego porządku). Dziękujemy za pełne serdeczności i życzliwości przyjmowanie nas księży i ministrantów, za każde ciepłe słowo, radę, sugestię, które będą rozważone w pracy duszpasterskiej. Także za każdą troskę o to, żebyśmy nie chodzili głodni serdecznie dziękujemy.

3. Najbliższa środa to Środa Popielcowa. Obrzędami posypania głowy popiołem wchodzimy w szczególny okres liturgiczny – Wielki Post.

Jest to czas głębokiej refleksji, a także zmiany życia poprzez wewnętrzną przemianę serca. Pomocą w podjęciu wewnętrznego wysiłku będą nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, nasze uczestnictwo w Rekolekcjach Wielkopostnych oraz bardzo konkretne, nasze osobiste postanowienia. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

Powstrzymujemy się nie tylko od pokarmów mięsnych, ale też ograniczamy ilość spożywanego posiłku. W tym dniu nie możemy korzystać z dyspensy, nawet jeśli korzystamy ze zbiorowego żywienia. Zachowując post, w tym duchu wyrzeczenia i ofiary wychowujmy także nasze dzieci.

Msze święte w Środę Popielcową odprawiamy o godz. 6.30, 7.30, 9.00, 16.30 (z myślą o dzieciach) i 18.00 – wszystkie z kazaniem i posypanie głowy popiołem. W tym dniu rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

4. W najbliższy piątek rozpoczynamy odprawianie nabożeństw Drogi Krzyżowej:
– dla dorosłych: o godz. 9.00 i 17.15.
– dla dzieci o godz. 16.30
– dla młodzieży szkoły podstawowej, szkół średnich i akademickiej o godz. 19.00 – w kościele akademickim od drugiego piątku Wielkiego Postu (nabożeństwo prowadzi młodzież oazowa).

5. Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 – dla wszystkich. Uczestnicząc w nabożeństwach pasyjnych, możemy uzyskać odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami. Ofiary zbierane na tacę w czasie Gorzkich Żali, zwyczajem lat ubiegłych są przeznaczone na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego i dekoracji ołtarzy na Wielkanoc.

6. „40 dni dla życia” to inicjatywa przeniesiona ze środowisk pro-life w Stanach Zjednoczonych. Impulsem do zainicjowania akcji była wizyta Abby Johnson w parafii św. Jana Bosko w Pile. Młodzież skupiona w liceum ogólnokształcącym towarzystwa salezjańskiego w Pile wraz z innymi rówieśnikami z innych szkół podjęła wyzwanie otoczenia modlitwą dwóch intencji: ochronę każdego poczętego człowieka oraz prośbę o pokój na świecie. Inicjatywa rozpoczyna się w środę popielcową o godz. 13:00 i trwa do Niedzieli Palmowej. Akcja polega na nieustannej 24 godzinnej modlitwie. Więcej informacji na plakacie.

7. Odpowiadając na prośbę Papieża Franciszka o podjęcie modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego i apel Episkopatu Polski w I piątek Wielkiego Postu, który jest dniem wynagrodzenia Bożemu sercu (28 luty). Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

8. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które przygotowywały kościół i kaplicę do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą sobotę na godz. 10.00 zapraszamy do sprzątania kościoła, mieszkańców domów przy ul. Małej (cała ulica).

9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Do nabycia „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „Nasza Arka” i watykańskie L’Osservatore Romano”.

10. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Czesława Osesek. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Piła, 1 marca 2020 r. Ks. Stanisław Oracz – proboszcz