III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 15.03.2020 r.

1. Dekret Księdza Biskupa Ordynariusza – Dyspensa (patrz: załącznik).

2. Ks. Biskup Ordynariusz przekazał nam kilka ważnych wytycznych w stosunku do naszych zachowań w tym szczególnym okresie.

– w Mszach świętych (niedzielnych, pogrzebowych, ślubnych) może brać udział maksymalnie 50 osób
– tych, którzy nie mogą uczestniczyć bezpośrednio we Mszy świętej i przyjmować Komunii eucharystycznej, zachęcamy do przyjmowania Komunii duchowej. Polega ona na wzbudzeniu w sobie gorącego pragnienia przyjęcia Jezusa Chrystusa. Praktyka Komunii duchowej dotyczy tych, którzy są w stanie łaski uświęcającej. Ci, którzy mają świadomość popełnienia grzechu ciężkiego, mogą oczywiście gorąco się modlić o Boże Miłosierdzie i w ten sposób jednoczyć się z Jezusem na wzbudzeniu w sobie gorącego pragnienia przyjęcia Jezusa Chrystusa.
– zachęcamy zgodnie z postanowieniem Konf. Episkopatu Polski do przyjmowania Komunii świętej na rękę, zachowując podstawowe zasady higieny osobistej.
– znaku pokoju nie przekazujemy przez podanie ręki, ale przez gest skinienia głowy
– do odwołania zostaje wspólne celebrowane nabożeństw Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej (również miejskiej), Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego i innych, a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania. Rozważania pasyjne do Gorzkich Żali będzie można zabrać przy wyjściu z kościoła lub przeczytać na stronie internetowej.

– decyzją Ks. Biskupa Ordynariusza zostały zawieszone tegoroczne wielkopostne rekolekcje parafialne, szkolne
– odwołana tegoroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę oraz wielkopostne czuwania młodzieży.
– zostały zawieszone wszystkie terminy bierzmowań na czas kwarantanny
– rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą i korzystania z nich

Powyższe wskazania obowiązują od chwili ich ogłoszenia do odwołania.

3. Episkopat Polski w porozumieniu z władzami mediów publicznych zachęca do uczestnictwa we transmitowanych Mszach świętych przez telewizję i radio. Szczegółowe informacje o godzinach transmisji są podawane na bieżąco w mediach.

4. Dzisiaj przypada 24 rocznica rocznica śmierci Ks. Biskupa Czesława Domina – byłego naszego Ordynariusza.

5. W najbliższy czwartek (19 marca) przypada Uroczystość św. Józefa – Oblubieńca NMP. W Parafii na Podlasiu odpust o godz. 18.00

W tym dniu Ks. Biskup Ordynariusz będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium św. Józefa w Słupsku, zawierzają naszą diecezję opiece św. Józefa. Msza św. będzie transmitowana przez Dobre Media.

6. Caritas naszej Parafii pragnie poinformować, że z uwagi na zagrożenie epidemiczne nie przeprowadzi przedświątecznej zbiórki żywności na terenie Sklepów Intermarche, Lewiatan i Stokrotka. Jednocześnie serdecznie dziękujemy właścicielom sklepów za otwartość i gotowość współpracy.
Zatem prosimy wszystkich o pomoc w zgromadzeniu artykułów żywnościowych niezbędnych do obdarowania rodzin uboższych, osób starszych i samotnych. Będziemy rozprowadzać torby miłosierdzia, które będzie można przynieść do wystawionych koszy w kościele, a także prosimy o ofiary pieniężne, które można złożyć do skarbony św. Antoniego albo wpłacić na konto Caritas, które jest dostępne na stronie internetowej parafii, za które zakupimy produkty.
Pragniemy zapewnić, że chociaż może skromniejsze, ale będą przygotowane paczki żywnościowych.

7. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które przygotowywały kościół i kaplicę do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą sobotę na godz. 10.00 zapraszamy do sprzątania kościoła, mieszkańców domów przy ul. Trentowskiego 13,15,17, 19

8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Do nabycia „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „Nasza Arka” i watykańskie L’Osservatore Romano”. Jest także do nabycia najnowszy numer parafialnej „Wspomożycielki” w cenie 2,5 zł.

9. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Władysława Murawskiego, śp. Krystynę Wójtowicz, śp. Czesława Ziółkowskiego, śp. Bronisławę Klar, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (16.03.) Msza św. o godz. 10:00, na cmentarzu komunalnym o godz. 11:00, śp. Bogumiłę Jeżewską, której pogrzeb odbędzie się także w poniedziałek (16.03.) Msza św. o godz. 12:00, na cmentarzu komunalnym o godz. 13:00. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Piła, 20 marca 2020 r. Ks. Stanisław Oracz – proboszcz