NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ – 5. 04. 2020 r.

Przed nami WIELKI TYDZIEŃ. Dla nas katolików to najważniejszy Tydzień w roku. Mimo złożoności sytuacji i trwającej pandemii, przeżyjmy go godnie i po chrześcijańsku, bowiem te święte dni przypominają i uobecniają w liturgii najważniejsze wydarzenie zbawcze.
Świętowanie PASCHY – WIELKANOCY zaczyna się w Wielki Czwartek – Mszą św. Wieczerzy Pańskiej.

Na ten szczególny czas Ksiądz Biskup Ordynariusz kieruje do nas słowa wskazań i zachęty, abyśmy w miarę swoich możliwości, w warunkach domowych i w łączności z Kościołem parafialnym przeżyli te święte misteria. Bliższe informacje i wskazania dotyczące nadchodzących dni są umieszczone na stronie internetowej naszej Parafii. KLIKNIJ TUTAJ

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa. Przeżyjmy ten dzień, uczestnicząc we Mszy świętej za pośrednictwem mediów.

2. Od poniedziałku do środy Msze święte bez udziału wiernych będą odprawiane w stałym porządku parafialnym w intencjach wcześniej zamówionych. Natomiast Nabożeństwa Triduum Paschalnego, tj. Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty odprawiamy o godz. 19.00. W tym czasie nie będzie Mszy świętych porannych.

3. W Wielkim Tygodniu (od Poniedziałku do Środy włącznie) w dalszym ciągu w Kaplicy św. Maksymiliana trwać będzie Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w godzinach od 15.00 do 17.30. W tym czasie będzie okazja do spowiedzi świętej. Niezależnie od tego będzie można się wyspowiadać w tych dniach w godzinach od 8.00 do 10.00.

Serdecznie zachęcamy do spowiedzi z zachowaniem wytycznych na czas epidemii.

4. Wszystkich wiernych zachęcamy, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania w oparciu o przygotowany rytuał, który jest umieszczony na naszej stronie parafialnej. KLIKNIJ TUTAJ

5. Nabożeństwa Świętego Triduum Paschalnego (bez udziału wiernych) – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku Wielkiej Soboty – w naszym kościele będą odprawiane o godz. 19.00.

6. WIELKI CZWARTEK – Dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

7. WIELKI PIĄTEK – nie sprawujemy Eucharystii. Jedyną Ofiarę w tym dniu składa Jezus Chrystus na Ołtarzu Krzyża.

W tym dniu obowiązuje post ścisły. Powstrzymujemy się od spożywania nie tylko pokarmów mięsnych, ale także zdecydowanie ograniczamy ilość spożywanego posiłku.

Idąc za wskazaniami Kościoła zachęcamy do domowego odprawienia Drogi Krzyżowej. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny za rozważanie przez pewien czas (na przykład przez kwadrans), Męki i Śmierci Pana Jezusa.

Ponadto bardzo prosimy o wyeksponowanie w swoich domach Krzyża, by każdy z domowników mógł oddać należną mu cześć.

W tym dniu rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Możemy to uczynić także prywatnie w gronie rodzinnym.

8. WIELKA SOBOTA – Nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Uczyni to głowa rodziny w Poranek Wielkanocny na rozpoczęcie śniadania wielkanocnego.

Obrzęd domowego błogosławieństwa jest umieszczony na stronie parafialnej: KLIKNIJ TUTAJ.

Wiernych, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcamy, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

9. WIELKA NIEDZIELA – Nie będzie Procesji Rezurekcyjnej. Msze święte w porządku niedzielnym i w intencjach zamówionych wcześniej. Chrzty z Niedzieli Wielkanocnej zostają przeniesione na czas uzgodniony z rodzicami.

10. W dalszym ciągu prosimy o dary serca dla rodzin, którym żyje się trudniej. Z przedsionka kaplicy możemy zabrać „Torby miłosierdzia” i według własnych możliwości ofiarować w nich najbardziej potrzebne produkty na Święta i składać je w kaplicy w godzinach adoracji lub bezpośrednio do księży. Za okazywane zrozumienie i pomoc z góry serdeczne „Bóg zapłać”.

11. Zwyczajem lat ubiegłych, mimo trudności, pragniemy rozprowadzać przed Świętami paschaliki Caritasu. Okazją ku temu będzie wasza obecność na chwile adoracji Pana Jezusa w kaplicy pw. św. Maksymiliana. Minimalna ofiara za sztukę – 5 zł.

12. W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi I Komunii świętej i Sakramentu Bierzmowania młodzieży pragniemy poinformować, że decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza Bierzmowanie zostaje przeniesione na okres powakacyjny, natomiast Uroczystości Pierwszokomunijne po konsultacjach z Paniami Katechetkami odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca, tj. 28.06. o godz. 10.00 – Szkoła Podstawowa nr 7 i o godz. 12.00 – Szkoła Podstawowa nr 6. (warunek: sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju na to pozwoli).

13. Na stronie internetowej naszej Parafii zostały umieszczone rozważania na dzisiejsze, ostatnie Nabożeństwo Gorzkich Żali odprawianych w warunkach domowych

14. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Ryszarda Zamojda, śp. Czesława Kowalczyka (pogrzeb odbył się 1 kwietnia w Wysokiej), śp. Grzegorza Mech. Zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Trwając w duchowej łączności wszystkim Parafianom życzymy dobrego zdrowia
i duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i zdrowia. Szczęść Boże!

Piła, 5 kwietnia 2020 r.                                       

                                                                              Ks. Stanisław Oracz – proboszcz