WIELKI PIĄTEK W NASZEJ PARAFII

Wszystkie nabożeństwa wielkopiątkowe przeżywaliśmy w duchowej łączności z Wami, Kochani Parafianie. Mamy nadzieję, że i Wy łączycie się z nami w modlitwie.

O godz. 19.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem Ks. Gracjana. Celebracja ze zrozumiałych względów miała bardzo prostą, ale zarazem głęboką oprawę. Sama w sobie bowiem jest pełna wymownych symboli w każdej z części. Oczywiście całość rozpoczęła się od gestu prostracji, to znaczy Celebrans w geście największego uniżenia padł na twarz przed obnażonym ołtarzem.

Liturgia Słowa – ze słuchaniem Męki Pańskiej wg św. Jana. Do rozbudowanej w tym dniu Modlitwy Powszechnej Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodała szczególne wezwanie w czasie epidemii.

Adoracji Krzyża po Jego odsłonięciu towarzyszył śpiew Suplikacji i oddanie czci Krzyżowi przez uklęknięcie.

Komunię świętą poza kapłanami przyjęła uczestnicząca w liturgii Siostra Zofia.

Na zakończenie Liturgii odbyła się krótka procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy pw. św. Maksymiliana, gdzie adorowaliśmy Pana Jezusa w tajemnicy Jego spoczynku w Grobie. Celebrację zakończyliśmy po godzinie 20.00.               

Wcześniej o godz. 15.00 rozpoczęła się w naszym kościele Droga Krzyżowa, której przewodniczył Ks. Proboszcz – z udziałem Księży wikariuszy i Siostry Zofii oraz oczywiście bez udziału wiernych. Następnie wspólnie rozpoczęliśmy Nowennę do Bożego Miłosierdzia, odmawiając specjalną modlitwę i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Mamy nadzieję, że i Wy przeżyliście Wielki Piątek w swoich domowych, rodzinnych Kościołach i modliliście się Drogą Krzyżową i innymi propozycjami z Rytuału Rodzinnego opublikowanego przez naszą Diecezję i na naszej stronie parafialnej. Zwróćcie uwagę, czy krzyż wiszący w Waszych domach ma swoje szczególne miejsce, a dziś czy jest wyeksponowany.

.