XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 7.10.2018 r.

1. W dzisiejszą niedzielę przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie NMP Różańcowej.

Z tej okazji wspólnoty naszej Parafii zaproponowały odmówienie całego Różańca w niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00 w nawiązaniu do pięknej idei modlitwy „Różaniec do granic. Tajemnice radosne poprowadzą młodzi, tajemnice światła – Wspólnoty Żywego Różańca i Straży Honorowej NSPJ, tajemnice bolesne – Kręgi Domowego Kościoła, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Wiara i Światło; tajemnice chwalebne: wspólnota Emmanuel. Za całość odpowiada Ks. Dariusz.

2. Przypominamy, że Nabożeństwa różańcowe odprawiamy:
– dla wszystkich: codziennie po mszy św. wieczornej odprawianej o godz. 18.00;
w niedzielę i święta o godz. 17.30
– dla dzieci: w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.30
– dla młodzieży: w piątki po wieczornej Mszy św. (szczególne zaproszenie kierujemy do kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania tak z klas gimnazjalnych, jak i z klas ponadgimnazjalnych).

W miesiącu październiku, za nabożne odmówienie jednej cząstki Różańca św. – pięć tajemnic
– w kościele lub w kaplicy, można uzyskać Odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami.
Serdecznie zachęcamy do licznego uczestnictwa w tych nabożeństwach.

3. Wczoraj pod opieką księdza Andrzeja 23 osobowa grupa młodzieży (studenci z naszej parafii i DA) wzięła udział w spotkaniu modlitewnym na „Stadion Młodych” w Warszawie.

4. Zapraszamy na dzisiejszą Inaugurację Roku Akademickiego. Msza Święta w intencji pilskich Studentów
i Profesorów zostanie odprawiona w naszej Kolegiacie o godzinie 18:00.

Zewnętrzna Inauguracja na PWSZ im. Ks. Stanisława Staszica odbędzie się w auli uczelni w poniedziałek (8.10.) o godz. 12.00.

5. W liturgii nadchodzącego tygodnia obchodzimy:
– we wtorek – 9 października – wspomnienie Bł. Wincentego Kadłubka, Biskupa
– w sobotę – 13 października – wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera

6. Dzisiejszej Niedzieli w różnych parafiach naszego miasta odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki Gospel, który organizuje Pilskie Stowarzyszenie Oaza. W koncercie wystąpi niezwykle utalentowany śpiewak Opery Narodowej Pan Łukasz Karauda. W naszym kościele koncert rozpocznie się o godz. 13.00. Szczegóły na plakatach. Serdecznie zapraszamy.

7. W poniedziałek (8.10.) o godz. 18.00 Msza święta w intencji wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, która będzie animować liturgię eucharystyczną, a następnie poprowadzi Nabożeństwo Różańcowe połączone z modlitwami wstawienniczymi o uzdrowienie.

8. We wtorek o 19.00 w kościele spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z III klas gimnazjum i 8 klasy SP wraz z rodzicami;

9. W środę o 19.00 w kaplicy akademickiej Dobrego Pasterza, pierwsze po wakacjach, spotkanie dla starszej młodzieży i studentów . Zapraszamy serdecznie.

10. W czwartek (11 października) odbędzie się kolejna Msza święta, podczas której będziemy modlić się o światło Ducha Świętego dla II Synodu naszej Diecezji.

11. W tym samym dniu po Mszy świętej spotkanie Rodziny Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego w salce obok przedszkola. Serdecznie zapraszamy także nowe osoby, które miałaby pragnienie modlitwy w intencji kapłanów naszej diecezji oraz o nowe powołania.

12. W sobotę (13 października) – ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Rozpoczęcie Mszą świętą z kazaniem maryjnym o godz. 18.00.

Po Mszy św. czuwanie modlitewne poprowadzą ministranci, lektorzy z rodzicami, Rodzina Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego, Apostolat Maryjny pod kierunkiem Ks. Gracjana.

O godz. 20.00 wyrusza Procesja fatimska. Trasa procesji: ul. Złota, Orzeszkowej, Deptak koło Intermarche, Słowackiego, chodnikiem między blokami przy ul. Mickiewicza 101 i 103, powrót deptakiem koło sklepu „Multus” do kościoła.

Figurę Matki Bożej Fatimskiej niosą: I. Żywy różaniec; II. Wspólnota Biblijna III. Caritas IV. Chętni Parafianie  V. Lektorzy i Ministranci.

Na procesję zabieramy: Różaniec, teksty pieśni fatimskich i lampiony. Prosimy także o udekorowanie okien emblematami lub obrazami religijnymi na trasie procesji. Za całość nabożeństwa w kościele i procesję odpowiada Ks. Gracjan.

13. W przyszłą niedzielę (14 października) będziemy obchodzić XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” i 40-lecie wyboru Kard. Karola Wojtyły na Papieża. Z tej okazji o godz. 16.00 zapraszamy do naszego kościoła na wyjątkowy koncert pt. „Wielka Msza Święta Jana Pawła II” w wykonaniu artystów z Austrii. Z przodu świątyni koło ołtarza Matki Bożej Fatimskiej będzie można także zobaczyć wystawę „Jan Paweł II na medalach i znaczkach pocztowych”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Tej niedzieli naszymi ofiarami składanymi do puszek po Mszach świętych będziemy mogli wesprzeć uzdolnioną młodzież z uboższych rodzin w ramach Dzieła Fundacji Nowego Tysiąclecia.

14. Duszpasterstwo Akademickie, działające przy naszej parafii już dziś zaprasza młodzież, studentów i ludzi młodych duchem na rekolekcje akademickie, które odbędą się w dniach 14-16 października 2018r. o godz. 19.00 w Kaplicy Dobrego Pasterza. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Wojciech Parfianowicz z Koszalina. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych spotkaniach. Więcej informacji na plakacie w gablocie.

15. Zwracamy się z prośbą o poparcie projektu odnowienia zapomnianego zbeszczeszczonego cmentarza znajdującego się w lesie za ul. Mickiewicza. Znajdują się tam prochy nawet kilkuset mieszkańców naszego miasta. Projekt można zrealizować w ramach tzw. „Budżetu Obywatelskiego”. Aby poprzeć to przedsięwzięcie wystarczy podpisać wniosek (co zajmuje minutę) i złożyć go u wolontariuszy przy wyjściu z kościoła. Z góry składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

16. Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które przygotowywały kościół i kaplicę do niedzielnej liturgii. Bóg zapłać! W najbliższą sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku przy
ul. Wojska Polskiego 52 a,b,c.

17. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Jest najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”, „Mały Gość Niedzielny” (z różańcem na rękę), „Nasza Arka”. Do nabycia jest także „Kalendarz Diecezjalny” na rok 2019 – z pięknymi fotografiami kościołów naszej diecezji. Cena – 10 zł.
18. W dniu wczorajszym w godzinach rannych w pilskim szpitalu specjalistycznym odszedł do wieczności długoletni Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Kostki – Ks. Kan. Władysław Nowicki. Pogrzeb Ks. Władysława odbędzie się w środę (10.10.) o godz. 11.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jastrowiu, a następnie pochówek na cmentarzu również w Jastrowiu. Dzień wcześniej w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Pile o godz. 18.30 zostanie odprawiona przesz Księży naszego miasta Msza św. żałobna o pokój duszy śp. Ks. Władysława – byłego Proboszcza tamtej wspólnoty parafialnej.

19. Natomiast pogrzeb zmarłego w piątek śp. Wojciecha Kochanka – byłego naszego parafianina z ul. Mickiewicza odbędzie w czwartek (11.10.) o godz. 12.00 w Parafii Tarnówka. Autokar dla uczestników pogrzebu będzie podstawiony na parkingu przy naszym kościele o godz. 11.15. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Piła, 7 października 2018 r.                           Ks. Stanisław Oracz – proboszcz