XVIII DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ PARAFII

Tydzień temu słuchaliśmy śpiewu Pana Łukasza Karaudy – śpiewaka Opery Narodowej, a 14 października (niedziela) wystąpiła w naszej Kolegiacie Pani Grażyna Zielińska, uświetniając swoją obecnością obchody XVIII Dnia Papieskiego. Wybitna śpiewaczka operowa wykonała „Wielką Mszę Jana Pawła II”. Ponadto nasi Parafianie (i nie tylko) mogli podziwiać wystawę medali i i znaczków pocztowych upamiętniających pontyfikat św. Jana Pawła II.

Wielka Msza Jan Pawel II skomponowana została na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II przez austriackiego kompozytora Geralda Spitznera w 2004 roku. Została wybrana z ponad miliona muzycznych propozycji na uroczystość 85 urodzin Papieża. Planów tych nie udało się jednak zrealizować. Po śmierci Jana Pawła II  msza została wykonana po raz pierwszy w 2005 r. w Jego ojczyźnie. Nadal jest wykonywana Ojcu Świętemu w hołdzie. Pięknie rozbrzmiewała również w sanktuarium na Krzeptówkach, miejscu szczególnie związanym z osobą Jana Pawła II.”

Pani Grażyna urodziła się w Zakopanem. Naukę śpiewu rozpoczęła w Zielonej Górze wieku 14 lat, w klasie prof. Lidii Gawrylarz. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu u pani prof. Zofii Grainert. Pierwszą pracę zawodową podjęła w Operze w Łodzi w 1988 roku. 30 listopada 1992 roku nostryfikowała dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu. Kontynuowała naukę śpiewu u pani Olivera Miljakovicz oraz prof. Pohl- Tanaka Nanako. Grażyna Zielińska jest laureatką nagrody kulturalnej ufundowanej przez Republikę Austriacką w 2001 roku. Występowała w krajach Europy: m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Włoszech, Niemczech i Austrii, pozwalając publiczności poznać swoje wybitne walory wokalne. Choć jej repertuar obejmuje wiele partii operowych, to najchętniej wykonuje ona muzykę sakralną.

(cytowane za: https://www.archiwum.watra.pl/rozne/zakopane2/wielka_msza2.html )

strona Pani Grażyny http://www.zielinska.at/