DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – 28.04.2019 r.

1. Dzisiejsza niedziela (Druga Wielkanocy) w Liturgii Kościoła, od 2002 r. z ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II – to Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jest to zarazem Święto Patronalne Caritas. Modlimy się i ofiarą wspieramy wszystkie dzieła miłosierdzia podejmowane z myślą o dobru drugiego człowieka. Dzisiejsza zbiórka ofiar do puszki jest przeznaczona na cele charytatywne w diecezji i w parafii.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia, który winien być naznaczony uczynkami dobra. Zwyczajem lat ubiegłych można wesprzeć ubogich składając do kosza w kościele i kaplicy odzież, obuwie i żywność. Za okazane zrozumienie z góry serdeczne „Bóg zapłać”.

3. Dzisiaj po każdej Mszy św. młodzież oazowa będzie rozprowadzać ciasta i inne pyszne domowe wypieki. Dochód z tej sprzedaży będzie przeznaczony na oazowe rekolekcje wakacyjne. Za okazane wsparcie i życzliwość już teraz bardzo dziękujemy.

4. Dzisiaj Odpust w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Jadwiżynie. Suma odpustowa o godz. 12.30.
Ks. Proboszcz tamtejszej Parafii serdecznie nas zaprasza.

5. We wtorek przypada zewnętrzna Uroczystość Świętego Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Patrona Polski przeniesiona wyjątkowo z 23 kwietnia z racji Oktawy Wielkanocy.

6. W środę rozpoczyna się miesiąc maj. To najpiękniejszy miesiąc roku, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć Maryi. Zwyczajem lat ubiegłych, przez cały miesiąc gromadzimy się o godz. 20.00
w Kaplicy św. Maksymiliana na Apelu Jasnogórskim. W każdą niedzielę maja o godz. 21.00 jest Apel Jasnogórski na Placu Zwycięstwa przy figurze św. Jana Pawła II – dla mieszkańców całej Piły. Bardzo serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich do licznego uczestnictwa w tych pięknych tradycją uświęconych maryjnych nabożeństwach.

Od środy (1 maja) rozpoczynamy Nabożeństwa Majowe w naszej parafii:

– w niedziele i święta o godz. 17.30 dla wszystkich,
– dla dzieci codziennie 17.00 (począwszy od 6 maja)
– dla dorosłych codziennie po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30.

7. W liturgii tygodnia obchodzimy:

– w środę (1 maja) – wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika.

Modlimy się za ludzi pracy, za pracodawców i za poszukujących pracy.

W tym dniu odbędzie Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza do Sanktuarium Matki Bożej w Skrzatuszu.

– w piątek (3 maja) – Uroczystość NMP Królowej Polski – Głównej Patronki naszej Ojczyzny.
W tym dniu odnawiamy Milenijny Akt Oddania Polski w niewolę Maryi. Msze święte odprawiamy w porządku świąteczno-niedzielnym. W związku z tym okazja do spowiedzi dla dzieci z racji pierwszego piątku będzie podczas każdej Mszy świętej.

Odpust w parafii pw. NMP Królowej Polski przy ul. Podchorążych. Suma odpustowa o godz. 12.00. Ks. Proboszcz tamtejszej parafii serdecznie nas zaprasza. W tym dniu ze względu na Uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Z racji Uroczystości maryjnej i narodowej na dzień 2 i 3 maja dekorujemy nasze domy flagami narodowymi maryjnymi.

– w sobote (4 maja) – wspomnienie św. Floriana, Męczennika – Patrona Strażaków.

8. W nadchodzącym tygodniu przypada: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca maja:

– I czwartek – modlimy się o nowe i święte powołania. Na Mszę św. o 18:00 zapraszamy Służbę Liturgiczną Ołtarza wraz z Rodzicami oraz Rodzinę Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego. Po Mszy zbiórka ministrantów i lektorów w salce rady parafialnej.

– I piątek – Msza św. o godz. 18:00 w int. Straży Honorowej NSPJ. Po Mszy zmiana tajemnic.

– I sobota – Msza św. o godz. 7:00 rano w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy, a po Mszy św. cząstka różańca w tej samej intencji przed przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

W godzinach rannych księża odwiedzą swoich chorych z posługą sakramentalną.

9. W przyszłą niedzielę (5 maja) wyjątkowo Msza św. w intencji Żywego Różańca będzie odprawiona
o godz. 7.00, a po niej zmiana tajemnic.

10. Przyszła niedziela (5 maja) w naszej Parafii będzie przeżywana pod znakiem Pierwszej Komunii Świętej. Podczas Mszy św. o godz. 10.00 pierwsza grupa dzieci klas III ze Szkoły Podstawowej nr 6 przyjmie po raz pierwszy Pana Jezusa do swego serca. Natomiast o godz. 16.00 zapraszamy dzieci komunijne i ich Rodziny na Nabożeństwo Majowe, po którym nastąpi poświęcenie pamiątek pierwszokomunijnych (obrazki) i ich wręczenie oraz okazja do zrobienia wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Pierwsza spowiedź święta dla tych dzieci rozpocznie się w sobotę (4 maja) od godz. 14.00. Zaproszenie do spowiedzi świętej kierujemy także do Rodziców, rodzeństwa, chrzestnych i bliskich.

Sercem i modlitwą otaczamy wszystkich przygotowujących się do tej Uroczystości.

11. Za tydzień – 5 maja będziemy przeżywać Niedzielę Biblijną. Będzie to jednocześnie Trzeci Narodowy Dzień czytania Pisma Świętego. Rozpocznie on XI Tydzień Biblijny. W związku z tym 20 min. przed każdą Mszą św. oprócz 10.00 będzie wyświetlane na ekranach krótkie rozważanie Ewangelii wraz z komentarzem tzw. Lectio Divina.
12. Jest organizowana pielgrzymka autokarowa do Austrii i Szwajcarii w dniach 24-30.06.2019. W programie m.in. narodowe sanktuarium Szwajcarów w Einsiedeln, Wodospady na Renie, przejazd kolejką wysokogórską Bernina Express, Sankt Florian – bazylika zbudowana na grobie św. Floriana , Salzburg czy Melk – największe opactwo benedyktynów w Austrii. Koszt wyjazdu to 900zł + 525 euro. Zapisy do 5.05.2019. Szczegółowy program w zakrystii lub na plakatach przy wyjściu z kościoła.

13. Wiernym naszej Parafii składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na rzecz pokrycia kosztów montażu okien fasadowych chroniących witraże w naszym kościele. Od ostatniej niedzieli złożono na ten cel 1600 zł. Rodziny zatroskane o dobro naszej świątyni prosimy o większe zrozumienie w tym względzie. Ofiary można składać także za pośrednictwem banku przy ul. Wyspiańskiego:

Numer konta parafialnego: Bank PeKaO SA II Oddział w Pile:
70 240 1705 1111 0000 1900 1726

14. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przygotowali kościół i kaplicę do niedzielnej liturgii. Osobne podziękowania dla par nowożeńców za dekoracje kwiatowe ołtarzy. Bóg zapłać! W najbliższą sobotę (4.05.) kościół do niedzieli i uroczystości pierwszokomunijnych przygotowują rodziców dzieci klas III ze Szkoły Podstawowej nr 6.

15. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Gość Niedzielny, a także Mały Gość Niedzielny, Arka, watykańskie L’Osservatore Romano.

16. W minionym tygodniu z naszej Rodziny Parafialnej do wieczności Pan Bóg odwołał: śp. Włodzimierza Tausz, śp. Barbarę Niedbalską, śp. Lucynę Ferkaluk, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (29.04.): Msza św. o godz. 10.00, na cmentarzu komunalnym o godz. 11:00. Polećmy Zmarłych Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Piła, 28 kwietnia 2019 r.                Ks. Stanisław Oracz – proboszcz