TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY– 26.04.2020 r.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY– 26.04.2020 r.

1. Dzisiaj przeżywamy także Niedzielę Biblijną, która rozpoczyna XI Tydzień Biblijny pod hasłem „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36) i jednocześnie Czwarty Narodowy Dzień czytania Pisma Świętego. Z inicjatywy parafialnego Kręgu Biblijnego po dzisiejszych Mszach św., a także w tygodniu przy wyjściu z kościoła będzie można wylosować karteczki z fragmentami Pisma św. do rozważania. W środę bezpośrednio po Mszy świętej wieczornej Krąg Biblijny zaprasza do kaplicy św. Maksymiliana na spotkanie ze Słowem Bożym w ramach Lectio Divina. Inne propozycje przeżywania tego wydarzenia i szczegóły na stronie parafialnej

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki oraz Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Mateusz Morawiecki.

2. W piątek rozpoczyna się miesiąc maj. To najpiękniejszy miesiąc roku, w którym w szczególny sposób oddajemy cześć Maryi.

Nabożeństwa Majowe w naszej parafii odprawiamy:

– w niedziele i święta o godz. 17.30 dla wszystkich
– dla dorosłych codziennie po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30.
Z uwagi na zawieszenie zajęć szkolnych, dzieci nie mają osobnego nabożeństwa majowego, ale przychodzą wraz z rodzicami, opiekunami lub dziadkami na nabożeństwa dla dorosłych

Ze względu na trwającą pandemię w Polsce i świecie, respektując przyjęte zasady bezpieczeństwa zdrowia wydane przez Premiera Polskiego Rządu i zalecenia Ks. Biskupa Ordynariusza w tym roku nie będzie w naszej Parafii Apeli Jasnogórskich.

Możliwością oddawania czci Matce Najświętszej jest codzienny Apel z Jasnej Góry transmitowany przez Radio Maryja i Telewizję „Trwam”.

Bardzo serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tych pięknych tradycją uświęconych maryjnych nabożeństwach.

3. W liturgii tygodnia obchodzimy:

– w piątek (1 maja) – wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika.

Modlimy się za ludzi pracy, za pracodawców i za poszukujących pracy. W tym dniu Ks. Biskup Ordynariusz udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

– w sobotę (2 maja) – zewnętrzna Uroczystość NMP Królowej Polski – Głównej Patronki naszej Ojczyzny.
W tym dniu odnawiamy Milenijny Akt Oddania Polski w niewolę Maryi. Msze święte odprawiamy o godz. 6.30, 7.30, 9.00 i 18.00 – wszystkie z kazaniem.

Odpust w parafii pw. NMP Królowej Polski przy ul. Podchorążych.

Z racji Uroczystości maryjnej i narodowej na dzień 2 i 3 maja dekorujemy nasze domy flagami narodowymi maryjnymi.

4. W pierwszą sobotę maja (2.05.2020 r.) w Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie (Parafia pw. św. Tomasza) odbędzie się Akt Oddania Rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. W to wydarzenie mogą włączyć się wszystkie małżeństwa i rodziny, do czego zachęcamy. Szczegóły poniżej.

Wystarczy pobrać ten AKT KLIKNIJ TUTAJ, wydrukować (na pamiątkę) i podpisać. O godz. 18.00 w Sanktuarium będzie odprawiana Msza święta, podczas której Kustosz Sanktuarium – Ks. Proboszcz Kanonik Marek Maciążek dokona aktu oddania. Chętne Rodziny i Małżeństwa mogą wówczas uczestniczyć w tej Mszy za pośrednictwem internetowej transmisji i włączyć się duchowo w to dzieło. Ci, którzy nie mają możliwości połączyć się internetowo, wówczas dokładnie o godz. 18.45 odczytają w swoich domach Akt Oddania, a w tym samym czasie uczyni to także Ks. Kustosz. Następnie wspólna modlitwa różańcowa i błogosławieństwo.
Zachęcamy do włączenia się w to dzieło – tym bardziej w tym trudnym czasie. Szczegółowe informacje KLIKNIJ TUTAJ.

5. W nadchodzącym tygodniu przypada: I piątek i I sobota miesiąca maja:

– I piątek – Msza św. o godz. 18:00 w int. Straży Honorowej NSPJ. Po Mszy zmiana tajemnic. Wcześniej – od godz. 17.00 okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży z racji I piątku.

– I sobota – Msza św. o godz. 7:30 rano w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy, a po Mszy św. cząstka różańca w tej samej intencji przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Ze względu na pandemię nie będzie odwiedzin chorych. Prosimy ich o łączność duchową.

6. Przyszła niedziela (12 maja) to Niedziela Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, który jest Patronem Kościoła Akademickiego – Msza św. odpustowa w kościele akademickim o godz. 19:00, na którą serdecznie zaprasza duszpasterz akademicki ks. Andrzej. Mszy będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Ks. Wacław Grądalski – Kustosz Sanktuarium Diecezjalnego w Skrzatuszu. Od tej niedzieli rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.

7. Od dziś wracają niedzielne Msze święte „akademickie” o godz. 19.00. Przypominamy, że wprowadzone zasady bezpieczeństwa obowiązują także w dolnym kościele.

8. W przyszłą niedzielę (3 maja) Msza św. w intencji Żywego Różańca będzie odprawiona
o godz. 9.00, a po niej zmiana tajemnic.

9. Także w przyszłą niedzielę z racji I niedzieli miesiąca zbiórka do puszek po Mszach św. przeznaczona jest na rzecz pokrycia naszych zobowiązań wobec koszalińskiego seminarium duchownego. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg Zapłać.

10. Prasa katolicka jest wystawiona w przedsionkach kościoła. Jest do nabycia świąteczny numer „Gościa Niedzielnego”, marcowy numer parafialnej „Wspomożycielki” (2,50 zł), Nasza Arka, L’Osservatore Romano. Są jeszcze do nabycia wielkanocne „paschaliki”, którymi wspieramy dzieła Caritas. Bóg zapłać za zrozumienie.

11. Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które wczoraj przygotowywały kościół i kaplicę oraz dekorowały kwiatami ołtarze do dzisiejszej liturgii: „Bóg zapłać”. Osobne podziękowanie składamy tym Paniom, które, widząc potrzebę, z własnej woli wyplewiły chwasty wokół figury NMP Wspomożycielki Wiernych – Patronki naszej Parafii i zrobiły porządek przed kościołem. W najbliższą sobotę na godz. 10.00 zapraszamy do sprzątania kościoła mieszkańców domów przy ul. Konarskiego 4 a, b, c.

Piła, 26 kwietnia 2020 r.                    Ks. Stanisław Oracz – proboszcz